ZPRÁVA O STAVU SPORTU NA KLATOVSKÉM OKRESE ZA UPLYNULÝ ROK
Autor Luboš Nový, publikováno 18.6.2010
zobrazeno 905x,komentářů 0

Vážení sportovní přátelé,

dovolte, abych Vám přednesl zprávu o stavu sportů na našem okrese za uplynulý rok, která obsahuje stručné hodnocení sportovních odvětví, kde naši sportovci dosahují nejlepších výsledků.

 

Atletika

Družstva mužů a žen TJ Klatovy dosahují výborných výsledků a jsou na špici druhé ligy, atleti TJ Sušice bojují v oblastním přeboru. Největším úspěchem mládežnických týmů bylo 6. místo družstva dorostenek TJ Klatovy ve finále Mistrovství dorostu ČR v Táboře. Mezi nejúspěšnější jednotlivce patřili v loňském roce sušický dorostenec René Hamberger (oštěpař a desetibojař) a klatovská dorostenka Štěpánka Šlechtová, úspěšná běžkyně na středních tratích. V kategorii veteránů se nelze nezmínit o skvělých výsledcích Ernyho Boldana, který na MS ve Finsku vybojoval světový titul v hodu kladivem a druhá místa v hodu diskem a vrhačském pětiboji!

Nutné je také třeba vyzdvihnout výborně organizovaný atletický mítink v Sušici – memoriál Ládi Nešpora, na který jezdí špičkoví závodníci, včetně reprezentantů ČR.

Obrovských úspěchů dosahuje v těchto dnech odchovanec klatovské atletiky oštěpař Petr Frydrych, který vedle největších světových oštěpařů vybojoval v diamantové lize své první body za medailové umístění.

Basketbal

Stále největších úspěchů dosahuje basketbalový oddíl TJ Klatovy, kde se tradičně dobře starají nejen o dospělé, ale hlavně o mládež. Týmy tohoto klubu dlouhodobě hrají krajské i republikové soutěže. Dorostenci TJ Klatovy opět startovali v extralize U16, kde postoupili do play-off. Vynikající druhé místo vybojovaly minulý měsíc ve Strakonicích minižákyně TJ Klatovy na národním finále této věkové kategorie.

Zásluhou funkcionářů klatovského basketbalového oddílu mohli také sportovní příznivci vidět v klatovské hale Čapkovy ZŠ špičkové extraligové týmy mužů při bojích v Českém poháru. Zde za tým Lokomotivy Plzeň nastoupil i klatovský odchovanec Karel Aušprunk ml..

 

Biatlon

má svoji základnu v Železná Rudě, v místním TJ Tatran. Největších úspěchů dosáhl v minulém roce především Michal Landiga, který se stal dvojnásobným mistrem ČR v letním biatlonu v kategorii nad 35 let. V kategorii mládeže byla nejlepší Tereza Vališová, vítězka Českého poháru a také družstvo starších žáků Tatranu, které vybojovalo titul mistra ČR ve štafetě v letním biatlonu.

 

Cyklistika

Nejsilnější organizací je Šumavská unie amatérských cyklistů, která i v loňském roce uspořádala dlouhodobou soutěž Ramala cup. Tradiční vysoce uznávaný závod horských kol uspořádal SKI klub Sušice.

Titul nejúspěšnějšího cyklisty roku 2009 získala nadějná starší žákyně PSK Klatovy Veronika Vlčková. Stala se celkovou vítězkou Plzeňské a Pošumavské ligy horských kol, úspěšná byla i na silnici. V časovce jednotlivců vybojovala na mistrovství ČR 2.místo, 3. byla v časovce dvojic, navíc sbírala medailová umístění v Českém poháru v triatlonu.

 

FOTBAL

Fotbal je nejrozšířenějším sportem v našem okrese, ve 49 oddílech se vyžívá přes 5000 členů. Loňský rok i letošní jaro je na úseku dospělých velkým ústupem z výsledkové slávy z předešlých let. Po sestupu z divize jsou Klatovy na posledním místě v krajském přeboru, sestup do I.A třídy stále hrozí FK Horažďovice a Chanovicím. Sestupem z I.A třídy jsou navíc ohroženy další naše týmy se slavnou tradicí a to Luby a Nýrsko. Naopak Sušice a nováček ze Strážova tuto soutěž jistě obhájí i pro další sezonu. V krajské I.B třídě mužů má náš okres  největší zastoupení, když nás zde zastupují Klatovy B, Švihov, Mochtín, Hradešice, Dlouhá Ves, Pačejov, Žichovice, Svéradice a nováček Měčín, který je zatím nejmilejším překvapením. Sestup do okresního přeboru má ale jisté béčko TJ Klatovy, které před rokem ještě hrálo I.A třídu.

Pozitivní zprávou však je, že velmi dobrou práci s mládeží odvádí většina tradičních oddílů našeho okresu. Mimoto v Klatovech při ZŠ Plánická ulice a v Sušici při ZŠ Lerchova ulice pracují velmi dobře sportovní fotbalové třídy a hlavně jejich zásluhou hrají žáci TJ Klatovy a TJ Sušice a následně i dorostenci na předních místech v krajských přeborech i divizních soutěžích.

Velké pozornosti se těší celorepublikově uznávaný mládežnický turnaj Otava cup. Ten pořádá tradičně oddíl TJ Sušice a má velké mezinárodní obsazení.  Tradičně dobře se o talentované žáky stará okresní fotbalový svaz. Ve Danone cupu 2009 si výběr OFS Klatovy vedl opět výborně, když v závěrečném republikovém finále obsadil vynikající 3.místo a zaslouženě se stal při vyhodnocování nejlepších sportovců našeho okresu za rok 2009 nejúspěšnějším mládežnickým kolektivem okresu Klatovy.

 

Hokej

V  sezoně 2009/2010 se družstva mužů hokejových oddílů klatovského okresu rozhodli startovat v přeborech jiných okresů. Malá Víska získala titul Tachovského regiónu. Tři naši zástupci - Luby, Sušice a Horažďovice hráli přebor Strakonicka, ale zde ve velké konkurenci byli ve spodku tabulky. Okresní přebor Klatovska se tak letos nehrát.

Muži SKP Klatovy nás reprezentovali úspěšně v krajském přeboru, nejvíce ale fanoušci chodili na druholigové zápasy HC Klatovy. Tento klatovský tým se i v sezoně 2009/2010  probojoval do závěrečného play off o postup do I.ligy, ale vypadl  tentokráte po druhém kole.

HC Klatovy se velmi usilovně stará také o výchovu mládeže. Junioři startovali v juniorské lize kde se udrželi, dorostenci se stali přeborníky Plzeňského kraje, vyhráli i kvalifikaci a i oni budou hrát v nové sezoně ligovou soutěž. Žákovské týmy a přípravky HC Klatovy i TJ Sušice hrály přebory Jihočeského regionu.

Mezi nejlepšími sportovci okresu Klatovy 2009 byli vyhlášeni i hokejisté HC Klatovy – za mládež Radek Mužík mladší a za dospělé odchovanec klatovského hokeje, kapitán druholigových Klatov Jiří Maxa.

 

Judo

Má nejsilnější oddíl v Sušici, který vede výborný a obětavý trenér Petr Hejplík, držitel 1. Kyu a trenér III.třídy. Jeho svěřenci získali nespočet význačných úspěchů doma i v zahraničí. Nejvíce pak žák Petr Věneček, nositel 4.Kyu, medailista z turnajů v Česku,Rakousku, Německu, Polsku a Slovensku.


Kanoistika

Kanoistika zaznamenala i v loňském roce vynikajících výsledků zásluhou především závodníků Klubu vodních sportů Sušice a TJ Klatovy. Skvěle jezdila opět klatovská juniorská posádka Zdeněk Kubát a Václav Bříza, zcela mimořádnou sezonu ale měla věkem teprve žačka Karolina Galušková z Klubu vodních sportů Sušice. Pod vedením jejího otce, získala Karolína na divoké vodě titul Mistra republiky v žácích i juniorech a na mistrovství ČR dospělých byla druhá! Je držitelkou I. výkonnostní třídy seniorů, vítězkou Českého poháru, vyhrála pět nominačních závodů z pěti pro juniorskou reprezentaci ČR, ale na ME odjet pro nízký věk nemohla. Letos je ale vše jinak, startovat již na těchto vrcholných závodech bude moci a my věříme, že se tam také bude prosazovat.

 

Karate

Karate má kvalitní oddíly v Nýrsku, Horažďovicích a Klatovech. Závodníci z těchto míst měli řadu úspěchů na různých turnajích, ale na medailové umístění na M ČR tentokráte žádný nedosáhl.

 

Lyžování

V běžecké stopě opět kraloval Jakub Kořán z Tatranu Železná Ruda, český juniorský reprezentant v běhu na lyžích. Ve sjezdovém lyžování patřili k nejlepším dva naši lyžaři se skvělými výkony. Junior Jan Henig z SK Špičák se stal mistrem republiky ve slalomu a v Českém poháru obsadil 2.místo. Výborně si vedla i zrakově handicapovaná sjezdařka, členka Tatranu Železná Ruda – Anna Kulíšková. Ta měla úspěšné výsledky ve Světovém i Evropském poháru. Největšího svého úspěchu ale dosáhla na zimní Paraolymiádě v kanadském Vancouvru, ze které přivezla bronzovou medaili z obřího slalomu.

 

Národní házená

Čest tohoto sportu v našem okrese hájí oddíly TJ Vřeskovice a Sokol Chudenice. Družstva dospělých i mládeže těchto oddílů hrají oblastní soutěže a přebory Plzeňského kraje, kde si vedou se střídavými úspěchy. Nejvíce se daří mužům TJ Vřeskovice, kteří patří k předním týmům oblastního přeboru. V právě skončeném ročníku obsadili 5.místo.

 

Nohejbal

Nohejbal se hraje v našem okrese hlavně rekreačně, ale v posledních rocích se prosazuje i jako závodní sport. Ve vyšších soutěžích hrají prim Janovice a Horažďovice. Již čtvrtý rok se hraje také okresní přebor v nohejbalu družstev, který řídí komise nohejbalu při PSS Klatovy a zájem týmů o tuto soutěž stále narůstá.

 

Plavání

Plavání získalo zásluhou závodníků plaveckého oddílu TJ Klatovy řadu úspěchů na přeborech kraje, někteří se probojovali i na MČR. Nejlepší plavkyní roku 2009 byla tentokráte vyhlášena Denisa Šlajsová, nejrychlejší plavkyně okresu Klatovy v disciplině 50 m prsa. Svým časem je 13. v ČR v kategorii dorostu.

 

Stolní tenis

Stolní tenis má v našem okrese velmi širokou členskou základnu. V okresních soutěžích, které řídí okresní svaz stolního tenisu, startují družstva ve třech soutěžních třídách. Pravidelně jsou pořádány okresní přebory jednotlivců všech kategorií i celá řada veřejně přístupných turnajů. Výrazně se již projevuje několikaletá práce s mládeží, hlavně pak v oddílech TJ Klatovy a Koc Sušice. V roce 2009 se mimořádně dařilo st. tenistům TJ Klatovy, kteří po vybojovaném postupu hráli krajskou divizi. Nejlepším stolním tenistou okresu roku 2009  byl vyhlášen mladší žák Patrik Sommer z KOC Sušice, člen české reprezentace na ME ve Štrasburku.

 

Střelectví

Střelectví má u našeho Pošumavského sportovního sdružení zastoupení v SKP Klatovy. Střelci tohoto klubu dosáhli v loňském roce snad největšího svého úspěchu v historii klubu. Družstvo pistolářů  SKP vyhrálo v roce 2009 všechny tři Západočeské poháry, všechny tři Havel Cupy a obě Lobezské standartky a v sestavě Pavel Mandys, Tomáš Mandys a Václav Šimlík navíc i  2.místo na mistrovství ČR družstev ve velkorážné pistoli! 24 letý Tomáš Mandys se navíc po zisku přeborníka kraje stal i Akademickým mistrem ČR ve střelbě ze sportovní pistole a bronzovou medaili získal ve střelbě ze standardní pistole na M ČR.

 

Tenis

Závodní tenis se hraje v tenisových centrech v Klatovech, Nýrsku, Sušici a Horažďovicích. Tenisové kurty jsou však i v řadě dalších míst našeho okresu, zde se ale hraje většinou jen rekreační tenis. Největších úspěchů dosahují tenisté LTK TJ Klatovy. Družstvo dospělých tohoto oddílu si výborně vedlo v roce 2009, kdy po postupu do I.ligy, tuto soutěž zvládlo bez úhony a hraje ji i nadále! Výborné umístění vybojoval i minižáci tohoto oddílu, když získali přebornický titul Plzeňského regiónu a 4.místo na mistrovství ČR.

Nejúspěšnějším tenistou okresu za rok 2009 byl vyhlášen klatovský Petr Šátral, opora klatovského ligového týmu a účastník turnajů o body ATP.

 

Volejbal

Okresní volejbalový svaz dlouhodobě organizuje okresní mistrovské soutěže mužů a žen, školní ligu mládeže a oblíbené turnaje smíšených týmů. V právě skončeném ročníku okresního přeboru mužů zvítězili kadeti TJ Klatovy a v kategorii žen pak volejbalistky TJ Klatovy Z.

V nejvyšších krajských soutěžích dospělých startují družstva mužů a žen TJ Klatovy a nově také ženy Sokola Bezděkov.

Největších úspěchů však dosahuje volejbal v mládežnických kategoriích. Juniorky TJ Klatovy startovaly v I. lize juniorek. Kadetky TJ Klatovy vyhrály krajský přebor a postoupily do I.ligy kadetek. Kadeti TJ Klatovy obhájili vítězství v krajském přeboru. Žákyně se probojovaly mezi 16 nejlepších celků Českého poháru.

 

Závěrem mé zprávy bych chtěl poděkovat redakcím Klatovského deníku, Nového Klatovska a Sedmičky za propagaci tělovýchovy a sportu a mým kolegům z Pošumavského sportovního sdružení za přípravu slavnostního vyhlášení nejúspěšnějších sportovců, které dle mého názoru každým ročníkem získává lepší úroveň a větší zájem ze strany sportovců i veřejnosti.

Také bych vás rád upozornil na nové internetové stránky Pošumavského sportovního sdružení www.pssklatovy.cz kde nabízíme prezentaci sportovních výsledků všem sportovcům a členským sdružení PSS Klatovy.

 
KOMENTÁŘE

Jméno:

Vložit komentář:

Pošumavské sportovní sdružení okresu Klatovy (okresní sdružení ČUS) finančně podporuje


Užitečné odkazy

cuscz.cz
Web České unie sportu
cuscz.cz/...zpravodaj
Zpravodaj České unie sportu
msmt.cz/sport-1
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
rejstriksportu.cz
Rejstřík organizací, sportovců a zařízení
Manuál řízení
Manuál řízení sport. klubu
Pojištění členů
Pojištění členů ČUS
iscus.cz
Informační systém ČUS
manuál IS ČUS
Manuál k Informačnímu systému ČUS
Národní sport. agentura
Národní sportovní agentura
Přihláška do PSS
Přihláška do okresního sdružení ČUS
COVID PORTÁL
Aktuální opatření a výklad k jednotlivým činnostem
Veřejný rejstřík
Podání do veřejného rejstříku